Zaproszenie

Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918.
Biblioteka Raczyńskich
Galeria Atanazego, information pills Al. Marcinkowskiego 23 

 

Prezentowana w Galerii Atanazego od listopada do grudnia 2016 r. wystawa ma przybliżyć dzieje Poznania i Wielkopolski pod zaborem pruskim.
Ze względu na długi, store ponad stuletni zakres czasowy, wystawa skupia się ona przede wszystkim na najważniejszych momentach w historii ?najdłuższej wojny nowoczesnej Europy?, jak bywa nazywany okres zaborów w Wielkopolsce.
Chronologicznej narracji towarzyszą eksponowane w gablotach oryginalne dokumenty, rękopisy, fotografie i druki pochodzące ze zbiorów specjalnych i naukowych Biblioteki Raczyńskich.
Materiały te stanowią świadectwo epoki, w której żyli Edward Raczyński, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Karol Libelt, Emilia Szczaniecka, ks. Piotr Wawrzyniak i wielu, wielu innych.
To owi organicznicy, społecznicy, spółdzielcy, bankowcy, filozofowie w czasach zaborów budowali społeczeństwo nowoczesne, ale oparte na tradycji. To dzięki ich pracy i wysiłkowi społeczeństwa wielkopolskiego powstanie 1918-1919 roku zakończyło się sukcesem.

 

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: list z podpisem Jana Henryka Dąbrowskiego, 1806 r., oryginalny statut Biblioteki Raczyńskich, 1829 r., listy i pamiątki związane z Karolem Marcinkowskim,  materiały związane z poznańskim Bazarem, m.in. zaproszenie na bale maskowe z 1843 r.,
ulotki z czasów Wiosny Ludów, listy Karola Libelta, pamiątki związane z udziałem Wielkopolan w powstaniu styczniowym czy dokumenty związane z I wojną światową i powstaniem wielkopolskim.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.